facebook
YouTube

Dlaczego?

Zagłębiając się w pierwszą Księgę Starego Testamenty, Księgę Rodzaju doszedłem do pewnego odkrycia. Przy stworzeniu człowieka Bóg najpierw powiedział: Uczyńmy człowieka, a następnie: Niech panuje! (Rdz 1,26). Pierwszym człowiekiem był mężczyzna. Mężczyzna, w Bożym planie przeznaczony do panowania. Hebrajskie słowo „panowanie” - jak dowiedziałem się z komentarzy hebrajskich - oznacza też „schodzenie na dół”,upadanie ”. Wybór należy do mężczyzny. Kiedy w innym miejscu Bóg powiedział: Kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo. (Pwp 30,19), sprawa stała się jasna. Mężczyzna ma władzę wyboru - panowania lub upadku.

Mając doświadczenie 38 lat
życia w upadku i 26 lat uczenia się panowania, mogę coś powiedzieć o obecnej kondycji mężczyzny. Moje doświadczenie jest przerażające. Większość mężczyzn nie wie, co to panowanie. Nie wie do czego zostali stworzeni. Współczesny mężczyzna, to zagubiony mężczyzna w chaosie XXI wieku. Wyrzucony poza margines panowania, jak ryba wyrzucona na piaszczysty brzeg, jeszcze wierzga, ale coraz bardziej traci oddech i wolę walki – zrezygnowany, czekający, co przyniesie czas. Czy taki był zamiar Boga? Nie! Bóg ciągle spostrzega mężczyznę jako wojownika w dobrej sprawie. Dał nam przecież waleczne serce. Jeżeli mężczyzna nie zawalczy w dobrej sprawie, będzie walczył w sprawie złej. Musi toczyć walkę. Bóg nigdy nie zaplanował, żeby mężczyzna, mąż i ojciec walczył w rodzinie. Mąż i ojciec ma walczyć o rodzinę!

Mając doświadczenie
przerażającego smaku upadków i słodkiego powiewu zwycięstwa, obserwując niemoc mężczyzn dookoła, już przed laty zrodziło się we mnie pragnienie wspierania mężczyzn na drodze do zwyciężania. Poprzez różnego rodzaju spotkania z mężczyznami – indywidualne i grupowe – stałem się świadkiem jak wierny Bóg dokonuje przemiany biernych, zrezygnowanych mężczyzn w walecznych wojowników wkraczających na pole panowania.

Kiedy dostałem propozycję poprowadzenia spotkań dla mężczyzn w koszalińskiej Akademii Rozwoju Talentów, bez większego zastanawiania się wiedziałem, że Bóg przygotowuje dla mnie niesamowitą niespodziankę, ale zarazem przeczuwałem, że będę musiał wkroczyć na nieznane mi dotąd pole bitwy. Nie będzie łatwo. Ciężki bój! W podjęciu decyzji przyszedł mi z pomocą sam Bóg, który w swoim Słowie przypomniał mi:  I szukałem wśród nich męża, który by wystawił mur i stanął w wyłomie przede Mną, by bronił tej ziemi i przeszkodził Mi w jej niszczeniu, a nie znalazłem takiego. (Ez 22,30). Czy będę tym mężem, który stanie do walki? To była tylko propozycja. Miałem pełne prawo zrezygnować. Wiedziałem jednak, że rezygnując zrezygnuję też z kolejnego zwycięstwa, które daje mi Bóg.

Dziś jestem
już po kolejnych spotkaniach dla mężczyzn w różnych miejscach naszego kraju, i nie tylko. Widzę jak po kolejnych spotkaniach oczy mężczyzn nie są jak na początku zamglone wstydem porażek. W naszych oczach widać już błysk zwycięstwa. Nasze serca są gotowe do walki o utraconą pozycję – pozycję panowania. Nie panowania nad innymi, ale panowania nad swoim życiem. Najlepiej wyrażamy to na zakończenie ostatniego spotkania wyśpiewując pieśń zwycięstwa na cześć Pana Jezusa Chrystusa, który nam w walce przewodzi.

Mężczyzno! Jeżeli Cię jeszcze z nami nie ma – czekamy! Dołącz do nas, a zaczniesz przeżywać najlepszą przygodę w życiu, jaką Bóg Ci przygotował.

 

Henryk Krzosek

Centrum Nowej Ewangelizacji

im.  Świętego Jana Pawła II
Witkowo Drugie
ul. Starowiejska 37
73-102 Stargard

Dyrektor Centrum Nowej Ewangelizacji

ks. Jan Kruczyński
tel. +48 500 441 915
e-mail: jankruczynski@gmail.com

Nr konta bankowego

Jan Kruczyński
55 2490 0005 0000 4000 7145 3034

Biuro

Tel:  +48 500 441 915
e-mail: biuro@cne24.pl