facebook
YouTube

ROK C – 22 NIEDZIELA ZWYKŁA – DNIA 1 WRZEŚNIA 2013

Czytania:
Syr 3, 17 – 18. 20. 28 – 29.
Hebr 12, 18 – 19. 22 – 24 a.
Łk 14, 1. 7 -14.

 

Czytanie pierwsze zaczyna się od dania odpowiedzi na odwieczne problemy ludzkości: jak spotkać się z potężnym Bogiem, bo za takiego wszystkie ludy Go uważały. I o dziwo, otrzymujemy odpowiedź: pokora.

Spotkanie to jest intymne i pełne – jak mówi dzisiejsza Ewangelia – dlatego miejscem spotkania staje się posiłek spożywany w duchu wdzięczności względem Dawcy wszelkiego dobra. Tam jednak wychodzi charakter człowieka, o którym mówiliśmy tydzień temu. Zaproszeni na ucztę chcą przede wszystkim zaspokoić swój głód władzy i pragnienie bycia w centrum uwagi. Nie dostrzegają tego, że zachłanne dążenie do tego staje się głodem niemożliwym do zaspokojenia. Sama ambicja wcześniej czy później zostawi po sobie poczucie pustki a ktoś obnaży jej niedorzeczność. Zabieganie o pierwszeństwo wyklucza wspólnotę z drugim a odtrutką na wygórowane ambicje i nieliczenie się z drugim stają się pokora i bezinteresowność. Tak pojęta służba nie ma nic wspólnego z upokorzeniem czy poddaństwem, bo jej motywem jest chęć wyświadczenia dobra braciom.

Reasumując to, wybieranie pokory w znaku ostatniego miejsca to najpewniejsza droga do spotkania się z Bogiem.

Taką drogą szedł nasz Zbawiciel. On przyszedł na ucztę z każdym z nas i zaczął od miłości, która służy a mając Ducha Świętego czynił to z radością. I ten Duch Święty czyni nas nieustannie podobnym do Jezusa, który jest pierworodnym wobec wielu braci. Takie spojrzenie na Kościół ma w sobie niesłychaną dynamikę. To sprawia, że widzimy Kościół jak organizm, który musi się nieustannie rozwijać.

Kościół nie może być widziany, jako coś dokonanego, co musi być tylko utrzymywane przez pewien system prawny, czy system nauczania, czy udzielania sakramentów. Kościół to proces, który musi przenikać ludzkość w każdym pokoleniu, aż do końca czasów.

W dalszym ciągu Kościół jest realizowaniem planu Ojca przez aktualne zawsze słowo: posłanie Syna i wylanie Ducha Świętego.

To posłanie nie jest wydarzeniem jednorazowym i wystarczy tylko w tym Kościele bić się o miejsce i władzę. Niektórzy myślą, że Jezus dokonał dzieła zleconego Mu przez Ojca i wrócił z powrotem do nieba i na tym się misja Jezusa skończyła. Potem jeszcze po wniebowstąpieniu posłał Ducha Świętego, ale też widzimy to, jako wydarzenie jednorazowe.

Deizm

Można tu wykazać jak takie spojrzenie na Kościół bardzo się rozpowszechniło zwłaszcza w XIX wieku przez pogląd filozoficzny zwany deizmem. Przy tej okazji możemy zauważyć jak prądy myślowe mają wpływ na ludzi w Kościele. Deizm, to nauka, która jak wskazuje nazwa, uznaje Boga, ale Boga, który działał na początku świata uruchomił maszynę świata i ta maszyna ma swoje prawa i działa samodzielnie. Pan Bóg się więcej o ten świat nie troszczy, ani nie ingeruje w sprawy świata, bo działa on już samodzielnie. Taka nauka powoli została przeniesiona na pojmowanie Chrystusa, który stworzył hierarchię, czyli władzę w Kościele i więcej się o Kościół nie martwi. Jest Kościół są biskupi, a Chrystus tylko czeka na tych, którzy przez Kościół do nieba trafią.

I podobnie jest z Duchem Świętym, który mało jest potrzebny, bo są ci nauczający, mający doktrynę uporządkowaną, wystarczy wyznawać tę doktrynę i to najczęściej w salce katechetycznej i w kościele. Była zawsze mowa o Chrystusie i Duchu Świętym, ale zawsze jako o tych, którzy działali na początku Kościoła, ale zapomniano, że to trwa. Kościół należy widzieć nie w takiej perspektywie, że kiedyś na początku ktoś puścił w ruch ten system, a teraz działa, to jest dobre spojrzenie historyczne. Ojciec natomiast nieustannie posyła Syna i Ducha Świętego, który jest teraz ten sam w osobie ochrzczonego. To, co jest obecne to misja Syna i Ducha w tobie, aby uwolnić ludzi spod władzy ciemności oraz pojednać z Ojcem Twojego sąsiada i Twoją rodzinę przez Ciebie. On, Jezus przyjął Twoją naturę, biedną z wyjątkiem grzechu i zamieszkuje w Tobie Duch Jego, który mówi: idę w tobie, aby głosić Ewangelię ubogim i to, co Jezus w Tobie pragnie to rozpowszechniać dalej, aby zamieszkał w naszej generacji we wszystkich na ziemi. Skoro Jezus jest w Tobie to masz wszystko uczynić, by Duch pobudził Ciebie do rozszerzania wiary w świecie.

Dalsze konsekwencje uczty

Dlatego więc ci, którzy mają w sobie Chrystusa nigdy nie będą się domagali władzy czy używali siły, ale pójdą z Chrystusem, aby służyć, bo i Chrystus został namaszczony w tym samym celu. Zwróćmy uwagę, że taka wizja Kościoła nie ma w sobie pokusy tryumfalizmu. My zbawieni, jesteśmy dalej żyjącym Chrystusem, który teraz żyje w Tobie dla zbawienia wszystkich.

 

Ks. Jan Kruczyński, Witkowo dnia 1 września 2013

 

Centrum Nowej Ewangelizacji

im.  Świętego Jana Pawła II
Witkowo Drugie
ul. Starowiejska 37
73-102 Stargard

Dyrektor Centrum Nowej Ewangelizacji

ks. Jan Kruczyński
tel. +48 500 441 915
e-mail: jankruczynski@gmail.com

Nr konta bankowego

Jan Kruczyński
55 2490 0005 0000 4000 7145 3034

Biuro

Tel:  +48 500 441 915
e-mail: jankruczynski@gmail.com