Ks. Jan urodził się 1945 roku w Żywcu.
Od 47 lat zbiera doświadczenia związane z powstawaniem, formowaniem i animacją małych grup oraz ich właściwym miejscem w Kościele katolickim i społeczeństwie.
W 1962 roku wstępuje jako uczeń Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Bielsku-Białej, zaczyna ścisłą współpracę z czołowymi pallotynami prowadzącymi kursy formacji apostolskiej.
W 1964 roku wstępuje do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Studia te dwukrotnie przerywa służba wojskowa w kleryckiej jednostce wojskowej w Bartoszycach i Brzegu nad Odrą.
Od 1975 roku, po odwiedzeniu Krościenka, myśli o zaangażowaniu się na stałe w rozwijającym się w Polsce Ruchu Światło-Życie.
W latach 1976-1982
posługując jako wikary w różnych parafiach Wrocławia, jest jednocześnie najbliższym współpracownikiem założyciela Ruchu, ks. prof. Franciszka Blachnickiego. Ks. Blachnicki, widząc jego zaangażowanie, wyprasza u biskupa ks. kardynała Henryka Gulbinowicza zwolnienie ks. Kruczyńskiego z pracy w diecezji i przyjmuje go w 1983 roku na pełny etat do Ruchu.
Przez jedenaście lat ks. Jan Kruczyński pracuje w Ruchu Światło-Życie i mieszka w Lublinie, gdzie kończy podyplomowe studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W roku 1994 zostaje poproszony o przeniesienie się do pracy we Wspólnocie Jan Chrzciciel z siedzibą we Włoszech. Przez następne siedemnaście lat w ramach tej Wspólnoty – najpierw przez siedem lat buduje od zera wspólnotę na Słowacji, potem dwa lata prowadzi małe grupy w Hamburgu i dwa lata w Gdyni.
W latach 2007-2010
pracuje w siedzibie Wspólnoty we Włoszech, a od jesieni 2010 roku do wiosny 2011 pomaga tworzyć Oazę Wspólnoty w Umzimkhulu (RPA).
Na początku października 2011 roku, po pozbyciu się dolegliwości zdrowotnych, będących wynikiem pracy w RPA, za zgodą ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgi osiada w Archidiecezji Szczecińskiej.